IoT Güvenliğinde Blockchain

Internet of Things (IoT)

IoT Güvenliğinde Blockchain

Blok zinciri, sürekli olarak büyüyen veri kaydı takımı sürdüren çok büyük bir veritabanıdır. Bazı özellikleri şunlardır:

  • Dağıtılmış sistem: Tüm zinciri elinde bulunduran merkezi bir bilgisayar yoktur. Daha ziyade, katılımcı ağlar zincirin bir kopyasına sahiptir. Birisi zincire bir işlem eklemek isterse, ağdaki tüm katılımcılar bunu onaylayacaktır.
  • Halka açık: Blok zinciri umumidir yani katılan herkesin blokları ve bunlarda saklanan işlemleri görebildiği anlamına gelir. Ancak, eğer işlemlerinizin fiili içeriğini göremezseniz, özel bir anahtar ile korunuyordur.
  • Merkezi olmayan: İşlemleri onaylayan ya da işlemleri kabul ettirmek için özel kurallar koyan hiçbir merci yoktur. Bu, çok büyük miktarda tröst olduğu anlamına gelir çünkü ağdaki tüm katılımcılar işlemleri kabul etmek için bir fikir birliğine erişmek zorundadır.
  • Güvenli: Veritabanı sadece genişletilebilir ve önceki kayıtlar değiştirilemez (en azından, eğer birisi önceki kayıtları değiştirmek isterse, maliyeti çok yüksektir).

Bugün Nesnelerin İnternetini karşı karşıya kaldığı büyük zorluklardan biri güvenlik modelidir. Nesnelerin İnterneti mimarisi, istemci/sunucu modeline dayalıdır. Tüm cihazlar, büyük işleme ve depolama kapasitelerini destekleyen bulut sunucuları aracılığıyla belirlenir, kimliği doğrulanır ve bağlanır. Güvenlik tasarım gereği düşünülmezse, bu merkezleştirilmiş mimari Nesnelerin İnterneti ekosistemini savunmasız bir hale getirir. 

Neden Mobiloitte Turkey?
Blok zincirinin merkezi olmayan, özerk kabiliyetleri, onu nesnelerin interneti çözümlerinin ideal bir birleşeni ve temel unsuru haline getirir. Bu sebeple  Nesnelerin İnterneti teknolojilerinin Blok zinciri teknolojisinin ilk benimseyenlerden biri olması sürpriz değildir. Mobiloitte Turkey olarak teknoloji trendleri konusunda uzmanlığımız ve yeni girişimlere olan hevesimiz ile projelerinizi zamanında ve güvenli bir şekilde size ulaştırıyoruz.